Rozkład jazdy autobusu

Wydarzenia

Szkolny sport

Uczniowie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Nauka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Projekty i akcje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

WYKAZ LEKTUR W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Lektury klasa I:

M. Kownacka – Plastusiowy pamiętnik

Cz. Janczarski – Jak Wojtek został strażakiem

W. Cichoń – Cukierku , ty łobuzie!

J. Tuwim – wiersze dla dzieci

D. Parlak – Kapelusz Pani Wrony

J. Brzechwa – Brzechwa dzieciom

Lektury klasa II

Hugh John Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Jan Grabowski - Puc, Bursztyn i goście

Alina i Czesław Centkiewiczowie - Zaczarowana zagroda

Grzegorz Kasdepke - Detektyw Pozytywka

Maria Kruger - Karolcia

Alan Aleksander Milne - Kubuś Puchatek       

Lektury klasa III

Kownacka M. - Kajtkowe przygody

Jaworczakowa M. - Oto jest Kasia

Andersen H. CH. - Baśnie

Chotomska W. - Dzieci Pana Astronoma

Lindgren A. - Dzieci z Bullerbyn

Pisarski R. - O psie, który jeździł koleją

Milne A. A. - Kubuś Puchatek     

Lektury klasa IV – Pani Joanna Tettling

       Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa

       René Goscinny, Jean-Jacques Sempé - Mikołajek

       Adam Mickiewicz - Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty)

       Józef Wybicki -Mazurek Dąbrowskiego

       Frances Hodgson Burnett - Tajemniczy ogród

       Henryk Sienkiewicz - Janko Muzykant

Lektury klasa IV – VIII – Pani Lucyna Majczyk

LEKTURY OBOWIĄZKOWE W KL.IV- VI

1) Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;

2) Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) ;

3) René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań) ;

4) Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;

5) Ignacy Krasicki, wybrane bajki;

6) Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;

7) Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego);

8) Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni;

9) Bolesław Prus, Katarynka;

10) Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;

11) John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;  

12) Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;

13) Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;

14) Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce;

15) Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie;

16) Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie;

17) Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;

18) wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.  

Lektury uzupełniające KL.IV-VI (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym)

1) Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy;

2) Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść;

3) Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;

4) Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;

5) Olaf Fritsche, Skarb Troi; 6) Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;

7) Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy;

8) Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;

9) Selma Lagerlöf, Cudowna podróż;

10) Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);

11) Kornel Makuszyński, wybrana powieść;

12) Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;

13) Karol May, Winnetou;

14) Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;

15) Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;

16) Ewa Nowak, Pajączek na rowerze;

17) Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;

18) Sat-Okh, Biały Mustang;

19) Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;

20) Alfred Szklarski, wybrana powieść;

21) Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;

22) Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i in.);

Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

Lektury obowiązkowe KL.VII-VIII

1) Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

2) Aleksander Fredro, Zemsta;

3) Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII;

4) Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

5) Ignacy Krasicki, Żona modna;

6) Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);

7) Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;

8) Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;

9) Juliusz Słowacki, Balladyna;

10) Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;

11) Sławomir Mrożek, Artysta;

12) Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż). 13) wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, MarianaHemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.  

Lektury uzupełniające KL.VII- VIII (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym),

1) Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) ;

2) Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;

3) Arkady Fiedler, Dywizjon 303;

4) Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;

5) Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;

6) Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty);

7) Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;

8) Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;

9) Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża;

10) Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (fragmenty) ;

11) Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty).

Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.

Ogłoszenia

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Patron szkoły

patron

Kalendarz szkolny

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Muzyka

10 01 muzyka nuty2

Plastyka

plastyka

Filmy

film

Technika

technika

Historia

historia

J.polski

j.polski

Chemia

chemia

WOS

wiedza o spoleczenstwie