Aktualności

Wydarzenia

Szkolny sport

Uczniowie

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Projekty i akcje

22 października 2018 r. gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęce Opatowskiej z/s w Opatowie był Krzysztof Piersa, autor książek poradników „Komputerowy ćpun” i „Trener marzeń” - pisarz, dziennikarz telewizyjny i internetowy, terapeuta, modelarz, pasjonat fantastyki i przede wszystkim gracz.

Na spotkaniach z młodzieżą z terenu naszej gminy (uczniami gimnazjum i klas 7-8 szkół podstawowych) autor opowiadał o swoich doświadczeniach z grami, o tym, że sam był uzależniony od gier komputerowych i znajdował się na prostej drodze do przegrania swojego życia - dosłownie i w przenośni. Udało mu się pokonać swoje uzależnienie, wyjść ze świata wirtualnego, osiągać sukcesy na wielu polach, cieszyć się życiem – tym prawdziwym, a nie wirtualnym. Pomimo zmarnowania tysięcy godzin swojego życia na granie, udało mu się skończyć studia. Dziś pracuje, tworzy, rozwija siebie i swoje pasje, realizuje plany i marzenia, potrafi tworzyć relacje z ludźmi.

 

Krzysztof Piersa w czasie spotkania próbował przekonywać młodych ludzi, że granie to rozrywka i nie można wielogodzinnego siedzenia przy komputerze usprawiedliwiać inaczej, tłumaczyć się przed sobą i innymi, że granie daje nam coś więcej np. uczy. Natomiast same gry należy dostosowywać do wieku użytkownika i dozować z umiarem. Komputer, tablet czy telefon potrafią „pożreć” wiele godzin naszego życia sprawić, że zaniedbamy nie tylko obowiązki, ale też stracimy czas potrzebny na realizacje pasji. Autor przypominał, że urządzenia te nie mogą nam zastępować drugiego człowieka, wypaczać naszych relacji z innymi, uniemożliwiać nam tworzenia więzi z bliskimi, stawać się całym naszym światem.

Niewątpliwym atutem spotkania z Krzysztofem Piersą była jego umiejętność nawiązania dialogu z młodzieżą, potrafił mówić ich językiem o rzeczach, które są dla nich interesujące i ważne. Uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania, szukali rad. Przypomniał, że również sam Internet niesie zagrożenia i należy zwracać uwagę na umieszczane w sieci treści i zdjęcia, gdyż może mieć to ogromny wpływ na nasze obecne, jak i przyszłe życie.

Uzależnienie od gier komputerowych, ale też telefonów i tabletów jest stosunkowo nowym zjawiskiem, związanym przede wszystkim z szybkim rozwijaniem się technologii w ostatnich latach oraz ich dostępnością, już od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest informowanie, przestrzeganie przed zgubnym skutkiem tego uzależnienia. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i chęć zmiany. Ważne jest wsparcie rodziny i otoczenia, zrozumienie problemu przez najbliższych. Zachęcamy rodziców oraz pedagogów do sięgnięcia po książkę „Komputerowy ćpun”, która z pewnością pomoże zrozumieć świat gier, a tym samym świat młodych ludzi grających w gry komputerowe.

źródło: www.leka-opatowska.pl

Ogłoszenia

Patron szkoły

patron

Kalendarz szkolny

Muzyka

10 01 muzyka nuty2

Plastyka

plastyka

Technika

technika

Historia

historia

Filmy

film

Chemia

chemia